• 0212 274 45 74
  • 0539 545 41 31

Basından Yazılar

YENİ SEZONA YENİ CİLT

Diğer yazılar

Cildinizde yeni sezon

Yorum Yaz

Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan

iletişim

Modern, estetik tıpta sonbahara girerken cildin tazelik ve gençlik kazanması için yapılması gereken pek çok uygulama var. Bunların hepsi ‘Yaşlanmadan yaş almayı’ hedefliyor.

Yaz mevsimi genellikle cildi olumsuz etkiler. Cidin nemi azalır, güneş lekeleri oluşur, güneşli havalarda gözleri kısmaktan alnı kırıştırmaktan ötürü kırışıklar artar, cilt matlaşır...

Modern, estetik tıpta sonbahara girerken cildin tazelik ve gençlik kazanması için yapılması gereken pek çok şey var.

Cilt bakımı: Cildi derinlemesine temizleyen cilt bakımları artık bir klasik. Ancak günümüzde dermapen kullanılarak yapılması sonucun çok daha iyi olmasını sağlıyor. Dermapen cildi minik minik uyarırken sizin için gerekli olan serumlarının da cilt içine daha iyi nüfuz etmesini sağlıyor. Sonrasında uygulanan derin nemlendiriciler ve altın maskesi gibi uygulamaların da etkinliğini artırıyor. Cildin durumuna göre ışık cihazları da kullanılabiliyor. Işık cihazları kollagen ve elastin yapımını ciddi miktarda uyarıyor.

Modern cilt bakımları anti-aging (yaşlanma karşıtı), kırışık karşıtı, leke karşıtı ve sivilce karşıtı olabiliyor. Bu bakımlar aynı zamanda bir sonraki adım olan medikal estetik bakımların da daha iyi sonuç vermesini sağlıyor.

Cildi canlandıran, güçlendiren bu bakımlar bazen tek tek bazen kombine uygulanıyor. Uygulama sıklığı da ciltten cilde farklılık gösteriyor.

Yaşlanmadan yaş almak

PRP (Platelet Rich Plasma)

PRP, kişiden alınan 20 ml kanın santrifüj edilip, trombositten en zengin olan kısmın ayrılarak çok ince iğnelerle cilde verilmesi. Yüz, boyun, eller, tüm cildin yeniden yapılandırılmasında, elastin yapımının uyarılmasında iyi sonuçlar alınır. PRP azalan saçların çıkmasında, saç derisinin sağlamlaştırılıp, dökülmenin önüne geçilmesinde çok etkili bir metod.

Mezolift (Vitamin uygulaması)

Cilt için hazırlanan özel kokteylin direkt cilt altına enjeksiyonuna mezolift denir. Mezoliftte kullanılan maddeler HLA, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, B, C, E vitamini grupları, elastin, kollajen gibi aminoasit protein grupları, nükleik asit ve antioksidanlardan oluşan zengin bir kokteyl içerir.

Peeling

Peelingle cildin hasarlı üst yapısı dökülüp soyuluyor ve altından lekesiz, taze bir cilt çıkıyor, cilt tonu uyumsuzlukları da gideriliyor. Peelingler cildi derinlemesine temizlerken enzim peeling, milk peeling, anti-aging peeling, akne karşıtı peeling, leke açıcı peeling gibi ihtiyaca göre bir çok çeşidi bulunuyor.

Gençlik aşısı

Bebek cildinin tazecik, pembe, pürüzsüz, yumuşak olmasının en önemli nedenlerinden biri cildinde çok miktarda kollajen olmasıdır. Cilde mezoterapi yoluyla verilen hyaluronik asit kollagen yapımını uyarıyor. Yüzde 100 saf hyaluronik asidin elde edilmesiyle birlikte HLA’nın olumlu etkileri daha uzun süre kalıcılığını koruyor. Bu gelişimi kendisi ile çapraz bağlanan yeni bir çeşit HLA’ya borçluyuz. Bu molekül cilt altında yavaş salınıyor ve etkisini daha uzun süre gösteriyor. Bu tip moleküle sahip HLA bol miktarda suyu kendine bağlayarak genç ciltlere özgü taze ve dolgun görüntünün oluşmasına, doku tonusunun kalitesinin artmasına, cildin doğal bir şekilde nemlenmesine olanak tanıyor.

Evde cilt bakım tüyoları

C vitamini içeren kremler bu vitaminin antioksidan yapısından dolayı cildi koruyor. Kollajen sentezi içinse gündüzleri C vitaminli kremler kullanabilirsiniz. Geceleri ise HLA’lı (hyalüronik asitli) kremler kullanılabilir. Cildin yeniden yapılandırılmasında A vitaminli kremler öne çıkıyor. Ancak A vitamini güneşe dayanıksız olduğundan geceleri kullanmalısınız. Retinoik asitler, glikolik asitler de kollagen sentezini artırıyor. Ciltteki kollajeni bir kazağı oluşturan yün örüntüsüne benzetebiliriz. Bu sebeple ne kadar bağlantılı, canlı yapıda kollajen olursa bu yapı ne kadar desteklenirse sonuç o kadar iyi oluyor.

Yaz-kış kullanmanız gereken en temel ürün ise iyi bir güneş koruyucu. Güneş koruyucu olmazsa olmaz.


Paylaş: