• 0212 274 45 74
  • 0539 545 41 31

Basından Yazılar

YÜRÜYÜŞ PİLATESİYLE FİT KALIN

Diğer yazılar

Yürüyüş pilatesiyle fit kalın

Yorum Yaz


Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan

iletişim

Pilatesin sağlıklı ve faydalı olduğunu biliyoruz fakat yürüyüş pilatesi şu sıralar oldukça popüler olan bir teknik.

Son zamanlarda özellikle İngiltere’de çok yaygınlaşan bir yürüyüş tekniğinden bahsetmek istiyoruz. Bu tekniği doğru uyguladığınızda bir bakıma yürüyüş pilatesi yapmış olacaksınız. Yürüyüş sırasında birkaç noktaya dikkat etmelisiniz.

Ayağınızı spor ayakkabının içinde tümüyle yayın ve ayağınızın her bir bölümünü hissederek yürüyün. Topuklar, ayak tabanı, parmak kökleri, parmaklar… Ayağınız adım atarken sanki topuktan parmağa yuvarlanır gibi olacak şekilde adım atmak bacaklarınızda daha çok kası çalıştıracaktır. Yürürken ayak parmaklarınızdan kuvvet almalısınız. Adım atarken ayak tabanınız sanki yer kabuğunu soyar gibi olmalı, ayak tabanınız topuktan parmaklara yuvarlanır gibi hareket ettiğinde zaten böyle olacak. Ayaklarınızı hantalca yere vurmak yerine böyle yürümek adımlarınıza zarafet de katacak.

Yürürken başınız yukarıda, gövdeniz dik yürümelisiniz. Sanki kocaman sallantılı küpeleriniz var ve onları omuzlarınıza değdirmek istemiyorsunuz. Erkekler omuzları ve yanakları arasında düşürmemeye çalıştıkları kocaman portakallar hayal edebilirler. Bu şekilde yürümek üst beden postürünüzü düzeltecektir. Yürürken karnınızı içeri ve mümkün olduğunca yukarı çekin. Kollarınızı ve omuzlarınızı gevşetin. Kollarınız dengeli birer sarkaç gibi sallanmalı. Bu sarkaçlar gerektiğinde sizi hızlandıracaklar.

Kalçalarınızdan arkaya doğru uzanan bir tepsi hayal edin. Bu tepsinin üzerinde iki bardak dolusu su olduğunu hayal edin ve yürürken bu suları dökmeyin. Bu şekilde yürümek kalça kaslarınızı mümkün olduğunca yukarıda ve gergin tutacak, biçimlendirecektir. Belki daha iyisi sevdiğiniz bir içecekle bu tepsiyi taşımaktır.

Tekniğe dikkat ederek yürümek hantal bir yürüyüşten çok daha zarif ve hoş yürümenizi sağlayacak. Ayrıca kaslarınızın boyu bir miktar uzayacak ve ayaklarınız daha aktif hale gelecektir. Tekniği tümüyle yapmak ilk başta çok kolay olmayabilir. Sık sık ayaktan boyun duruşuna kadar yürüyüşünüzü kontrol edin.

Hareketleri daha iyi yapmaya başladıkça ayak parmaklarınızdan sırasıyla baş, orta ve küçük parmaklarınızdan güç alarak adım atmaya başlayın.

Eğer normalde yürüyüş yapmıyorsanız ilk yürüyüşünüz 45 dakikayı geçmesin.

Teknik destekli yürüyüşte eklem, sırt ağrıları vb şikayetleriniz azalacaktır. Ancak bu yürüyüş şeklini zayıflamak veya kilonuzu korumak için de kullanabilirsiniz.

Yürüyüşlerinize başlamadan önce

3 gün boyunca adım sayınızı ölçün ve yazın, buna göre hedeflerinizi yavaş yavaş artırın. Her hafta 500-750 adım artırarak hedefinize birkaç haftada ulaşabilirsiniz.

Pedometre adımsayar

Yapılan araştırmalar adım sayısını ölçebilen insanların, ölçemeyenlere göre daha aktif bir şekilde adım attıklarını gösterdi. Yani hedefe ulaşmak için gösterilen gayret artıyor. Bu sebeple bir adımsayar almak ya da telefonunuzun adımsayarını takip etmek pratik olabilir. Ancak telefonunuzu sürekli üzerinde taşımak zararlı olabilir.


Paylaş: