• 0212 274 45 74
  • 0539 545 41 31
  • 0212 273 08 64

Hizmetler

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Günümüzde yüz estetiğinden söz ederken ağız ve diş estetiğinden söz etmemek mümkün değildir.Düzgün, parlak, çekici bir gülümseme sağlıklı, daha genç, cazibeli ve hijyene dikkat eden bir görünüm verirken koyu renkli, çarpık, uyumsuz, aralıklı, kısa, diş etlerinin çok fazla göründüğü durumlar da rahatsız edicidir ve öz güveninizi olumsuz etkiler. Oysa gülümsemenizdeki küçük bir değişiklik bile psikolojiniz ve diğer insanlarla ilişkilerinizde önemli değişikliklere neden olur. Güzel bir gülüşün genel yüz estetiğiniz, mutluluğunuz ve imajınız üzerindeki etkisi çok açıktır.

İnsan gözü bazı nesneleri daha güzel, bazılarını daha kusurlu algılar. Bunun nedeni büyük sanatçıların yüzyıllardır kullandığı, güzellik algısını oluşturan altın orandır. Estetik görünüm aslında matematiksel bir yasanın uygulamasıyla ortaya çıkar! Yüz estetiğinin önemli bir bölümünü özellikle üst ön dişlerin altın orana uyumu belirler. Bu sebeple çürüksüz ama ideal konumlanmamış, koyu renkli dişlerin yeniden dizaynı yüz güzelliğini önemli oranda artıracaktır.

Gülüş dizaynı yaparken dişlerin kesici kenar-dudak konturu uyumu, orta hat, en-boy arasındaki uyum, diş etinin görünme durumu, gingival embrasürler, Zenith noktaları, kesici kenar açısı ve uyumu gibi birçok nokta gözden geçirilir.

Estetik tedavilerdeki temel yaklaşım kişinin yaşına, cinsiyetine ve yüz şekline en uygun gülüş dizaynını yapmak ve uygulamaktır. Bu çerçevede uygulanan tedaviler laminate veneerler, zirkonyum ( metal desteksiz) kuron ve köprüler, estetik dolgular, beyazlatma tedavileri, kozmetik konturlama, gerekirse ortodontik ve periodontal tedaviler ve implantlardır .

Bilimin hızla gelişmesi diş hekimliğine hemen yansımış ve daha önce hayal bile edemediğimiz tedavilere olanak sunmuştur .

Siz de kendinize basit bir gülüş analizi yapabilirsiniz:

- Gülümseyişinizden memnun musunuz?

- Gülümserken ya da fotoğraf çektirirken ağzınızı kapatma ihtiyacı duyar mısınız?

- Dişlerinizi değiştirdiğinizde daha hoş görüneceğinizi söyleyen yakınlarınız, arkadaşlarınız var mı?

- Gazete ve dergilerdeki modellerin gülümsemelerine özeniyor musunuz?

- Dişlerinizin daha beyaz olmasını ister miydiniz?

- Dişlerinizin daha düzgün olmasını ister miydiniz?

- Dişlerinizin arasında aralık var mı?

- Diş etleriniz sağlıklı görünüyor mu?

- Nefesiniz ferah mı?

- Ağzınızda çürük, eksik dişiniz, eski dolgu, kuron, köprü protezleriniz var mı?

Bu sorular ve cevaplar şüphesiz diş hekimi tarafından değerlendirilecektir. Ancak çok kısaca bu yeni ve kolay uygulanan tekniklere göz atalım. Kozmetik konturlama ön diş bölgesinde yapılan çok küçük düzenlemelerdir. Mesela çok sivri köpek dişleri kişiye sert ifade verir. Kadınların diş konturları daha yuvarlak, erkeklerinki daha sert hatlıdır. Bazı ön dişlerin fırlaklığı küçük bir yüzey aşındırmasıyla giderilebilir ya da kısa bir ön diş dolguyla hafifçe uzatılabilir. Bu basit, ucuz ve acısız tedavi istenmeyen ifadeyi değiştirir sonuçları yüz güldürücüdür. Konturlamayı takiben ilgili dişlere florlama yapılması uygundur. Bilim dünyasındaki baş döndürücü gelişmelerin diş hekimliği pratiklerine yansıdığından bahsetmiştik. Artık gümüş dolgular yerine hem diş renginde hem dayanıklılığı oldukça yüksek, dişten az aşındırma gerektiren ( minimal invasiv), dolgu ile diş arasında fiziksel bağın yanı sıra kimyasal bağ da oluşturan , dolgu sonrası diş hassasiyetini azaltan üstelik civa da açığa çıkarmayan estetik dolgular yapılabilmekte. Bu üstün özellikleriyle kompozit dolguları çürüklerin yanı sıra aralıklı dişlerin (diastema) kapatılmasında , ön bölgede kırık restorasyonlarında, ön bölge renkleşmelerinde de başarıyla kullanabiliyoruz. Tabii yine de amalgam ( gümüş ) dolgular da sınırlı da olsa uygulama alanı buluyor.


Paylaş: