• 0212 274 45 74
  • 0539 545 41 31
  • 0212 273 08 64

Blog

SAAT SAAT BİYOLOJİK RİTMİNİZ

SAAT SAAT BİYOLOJİK RİTMİNİZ

Her insanın biyolojik bir ritmi vardır.Bu ritminiz vasıtasıyla vücut dengelerinizi korursunuz.Ritminiz dolayısıylageceleri uykunuz gelir ,geceleri ise canlı ve enerjik hissedersiniz.Mikroplara karşı bağışıklığınız , ağrı eşiğiniz ,vücut ısınız ,olaylara duyarlılığınız bu ritmle düzenlenir.Yine bu ritm sayesinde güzel bir olay olan doğumlar genellikle sabaha karşı olur fakat üzücü bir durum olan kalp krizi geçirme riski de sabah saatlerinde daha yüksek orandadır.Tüketilen gıda maddeleri biyolojik ritminiz dolayısıyla sabah saatlerinde daha kolay enerjiye dönüştürülür.Geceleri ise yağa dönüştürülerek depolanır.Bu denge hali , doğanın ritmiyle uyumlu olduğu zaman vücudunuz daha sağlıklı olur.Tüm bu mucizevi ayarlamalar basitçe gün ışığının gözümüzden geçen sinirler vasıtasıyla epifiz bezi tarafından algılnması ile gerçekleşiyor. Peki bakalım biyolojik saatiniz nasılmış ?

Nobel ödüllü sayın hocamız Prof. Dr. Aziz Sancar'ı da burada gururla anıyoruz.

Saat 01.00-02.00: Bu saatler dikkatinizin ve verimliliğinizin en düşük olduğu saatlerdir.Çünkübu saatte, vücudunuz kendisini uyumaya, dinlenmeye programlamıştır. Bütün refleksleriniz yavaşlamıştır.Bu saate dek çalışırsanız hata yapma riskiniz yükselmiş demektir. İstatistiklere göre bu saatlerde yapılan trafik kazalarının sayısı da artmaktadır.

Saat 03.00: Metafiziksel olarak ve içe dönme yoğunluğunuzun arttığı bir saattir. Uykuda değilseniz artmış olan melatonin hormonusizitembel ve kararsız yapar.İnsanlarbu saatlerde daha kolaybunalıma girerve intihar eğilimleri yükselir. Aynı zamanda tansiyonunuzun da en düşük olduğu saatler bu saatlerdir , nabzınız da tansiyonunuzla birlikte düşer.Gece kalkıldığında en çok sendelemenin ve düşmelerin olduğu bir zaman dilimidir.Bu sistemleri ilgilendiren ilaçlar kullanılıyorsamutlaka ilaçları alma saatlerine dikkat etmelisiniz.

Saat 04.00: Vücudunuzkendini yeni güne hazırlamaya başlar .Bu nedenle bu saatlerdedaha yoğun bir şekildeenerji üretilir. Kan basıncınız yavaş yavaş yükselir. Bu nedenle 04.00-06.00 saatleri arası enfarktüs krizi geçirme oranı oldukça yüksektir. Kalp-damar rahatsızlığı olan ve erken saatlerde spor yapanların dikkatli olmaları gereken bir zaman dilimidir.Doğumlar da en çok bu saatlerde olmaktadır.

Saat 05.00-06.00: Bu saatleryeni güne merhaba saatidir, stres hormonu gündüz değerinin yaklaşık altı katına çıkar. Vücudunuz harekete geçer, gece boyu azalanenerjiniztekrar yerine konulur. Metabolizmanızhareketlenir ve günün işleri için enerji ve protein sentezlenir.Kortizon salınımı bedeni uyandırır. Nabız ve tansiyon da giderek yükselmeye başlar. Güneş ışıklarının yavaş yavaş yükselmeye başlamasıyla tüm doğa da uyanır ! Artık vücudunuz yeni güne başlamak için hazır pozisyondadır.

Saat 07.00: Organizma uyanmıştır, ancak hala zayıftır, kaslar ve eklemler ısınmamış halen daha soğuktur,.Bundan dolayı böyle erkensaatlerdespor yapmaktan kaçınmalısınız.Bu vakittespor yerine güzel bir kahvaltı yapmalısınız. Sindirim sisteminiz bu saatlerde çok i iyi çalışmaktadır. Karbonhidratlar hiç depo edilmeden direktenerjiye çevrilmektedir. İstediğiniz gibilezzetli ve güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.Saat 07.30 civarında melatonin salgılanması durur. Bu sebeple gündüz uykuları gece uykuları gibi faydalı değildir.Erken kalkmayı alışkanlık haline getiren insanlarda doğaya uyumları nedeniyle depresyona daha az rastlanılmaktadır. Bizim önerimiz hafta sonlarında da alışkanlığınızı sürdürüp erken kalkmanız yönünde. Böylece vücudunuzu şaşırtmamış , geç kalkmanız nedeniyle oluşabilecek başağrısı , miskinlik ,migren krizleri gibi bir çok olumsuzluğun önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca kahvaltınızı ve basit günlük işlerinizi yapıp daha sonra keyifle yine dinlenebilirsiniz.

Saat 08.00: Nabızınız ve tansiyonunuzyükselmeye başlamıştır. Uyurken yaklaşık 60 olan kalp atım sayınız uyandığınızda sağlıklı bireylerde yaklaşık 65-80 atış arasına çıkar. Çalışmanız için gerekli olan bu kalp atım sayısı artışı kalp krizi riskini de artırabilir.Sigara kullanıyorsanız kahvaltı sonrası içilen sigaralara da çok dikkat etmeniz gereken bir saattir çünkü damarlar her zamankinden daha fazla daralmaktadır.Bu saatler vücudunuzun da dinç, güçlü olduğu saatlerdir.Ayrıca kahvaltı sonrası bağırsaklarınızda da hareketlenme başlar.Eğer henüz evdeyseniz gereğini yerine getirmelisiniz , eğer çıkmak durumundaysanız bağırsaklarınızı mutlaka başka bir saate alıştırın ki kabızlık sorunu yaşamayın.

Saat 09.00-11.00: En etkin çalışma saatleridir. Kısa süreli bellek en yüksek seviyededir. Bu saatlerzihinsel yoğun çalışma için en uygun ve en verimli saatlerdir. Aynı zamandakonsantrasyon ve mantıklı düşünüp karar vermek için en ideal saatlerdir.Organizmanızen hareketli , en güçlü durumda vevücut ısınız en yüksek seviyededir.Aynı zamanda tansiyon ve nabız da yükselmiştir.Bu yüzden kalp hastalarınınbu saatlerde spor yapması uygun olmaz.

Saat 12.00-13.00: Açlığın ,yorgunluğun baş göstermeye başladığı saatlerdir. Dikkat dağılmaya başlamış ve uyku hali oluşmuştur. Beyine giden kan miktarı azalmaya başlamıştır. Çünkü öğle yemeği saatiniz gelmiştir ve kanınızsindirim için yoğun olarak mide tarafından kullanılacaktır.Organ faaliyetleri azalmış,sindirim salgıları ve safra ise öğlen yemeğini hazmetmekle meşguldür.

Saat 14.00 : Öğle yemeğinin ardından uyku hali iyice bastıracaktır. Bu saatlerde düzenliöğle uykusu uyuyabilenkişilerde enfarktüs geçirme oranı yaklaşık yüzde 30 oranında düşecektir.Bu küçük uykuların düzenli olması önemlidir. Bu saatlerdetansiyon ve hormon düzeyleri düşmüştür , kendinizi bitkin hissedersiniz.Ayrıca acı daha az hissedilir ve lokal anestezi süresi de daha uzundur. Diş hekimi randevuları için en ideal saatler bu saatlerdir.

Saat 15.00: İnsanın kendisini en mutlu hissettiği saattir. Bu saatte mutluluk hormonunuzendorfinin salgılanması en yüksek seviyeye çıkar. Enerji üretiminiz yeniden artmıştır , belleğimiz tam olarakyerindedir.Bu saatlerdeikinciverimli döneminizi yaşarsınızama bu verimlilik oranı sabahkinden daha düşüktür.

Saat 16.00-17.00: Adrenalin hormonunuz en yüksek seviyeye ulaşmıştır ve kaslarınız çok güçlü durumdadır. Kuvvet artışınızen yüksek seviyesine ulaşmıştır. Organlarınızyüksek performansla çalışmaktadır.Midedeki asit salgılanımı da artmaya başlamıştır.Bu yüzden mide hassasiyeti yaşayanların bu zaman diliminde dikkatli olmaları gerekmektedir. Beyin-kas koordinasyonu mükemmel durumdadır. Küçük kas gruplarının da en güçlü ve en etkili olduğu saat dilimidir. Oksijenin harcanması artmıştır. İstatistiklerde olimpiyat rekorlarının en çok bu saatlerde kırıldığı saptanmıştır.Spor yapmanız için en uygun vakittir.

Saat 18.00: Vücudunuzda yorgunluk hissedersiniz ve beden kendisini akşam yemeğine kendini hazırlamaya başlar. Kaslarınızdagüçsüzleşmeye belirtileri görülür ve midenin en fazla asit salgıladığı saatlerdir. Pankreas bu saatte oldukça aktiftir. Akşam yemeğine başlamak için ideal bir zamandır.

Saat 19.00-20.00: Beden ısısının en yüksek olduğu saatler.Nabız ve tansiyon düşmeye başlar.Bu sebeple tansiyonunuzudüşüren ilaçlar konusunda dikkatli olmalısınız.Alerji ,astım ilaçları ,antibiyotikler ve antidepresanların etkileri bu saatlerde daha yüksektir , dikkatli olmalısınız. Yemekten sonra artık kana geçmiş olan karbonhidratlar ,proteinler ve yağlar kullanılmıştır. Bu saatlerden sonra alınanlar ise kullanılmayacak , depolanacaktır.

Saat 21.00: Bu saat itibariyle yemek yemenizin en tehlikeli olduğu saatler başlamıştır. Sindirim işleminiz artık sona ermiştir. Bu saat ve bu saatten sonra yenilecek her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden bekleyecektir. Hazmedilmeyen bu besinler midede çürüyecek ve zararlı çöp halini alacaktır. Bu zararlı asitler bağırsak ve mide mukozasına zarar verecek ve rahatsızlıklara neden olabilecektir.Günışığının çekilmesiyle birlikte melatonin yavaş yavaş salgılanmaya başlar. Hem bedensel hem ruhsal olarak gevşemeye , rahatlamaya geçiş yapabilirsiniz.

Saat 22.00: Bu saatte akyuvarların aktivitesi artar, vücut bağışıklık sistemimiz etkinbir şekilde çalışmaya başlar. Sigara kullananlar bu saatte son sigaralarını içmelidir (hatta bizce hiç içmemelidir ..). Çünkü bu saatten sonra vücudunuz nikotin gibi zehirli maddeyiuzaklaştıramaz. Sabah saatlerine kadar vücutta kalan bu zararlı madde sizizehirler. Melatonin salınımı artmış ,tansiyon ve nabız düşmüştür. Beden günün yorgunluğundan sonra dinlenmeli , şarj edilmeye başlanmalıdır. Bu saatlerde bağırsak hareketleri de yavaşlar.

Saat 23.00: Uyku için en ideal saattir. Stres hormonu salınımı oldukça azalmış, vücut gevşemeye başlamış, rahatlama ve sakinleşme hali oluşmuştur. Tansiyonunuz ve vücut ısınız düşmüştür.Metabolizma faaliyetleri yavaşlamıştır. Uykuya daldığınızda 10 dakika sonra kalp atım sayınızve beyinaktiviteleriniz yavaşlar. 20 dakika sonra da normal koşullardaderin uykuya geçersiniz.

Saat 24.00: Siz uyurken vücudunuz kendisini onarmaya ve yenilemeye başlar. Akşam yemeğinde aldığınız besinler hücrelerinizinonarımı için kullanılır. Hücrelerinizyenilenir , saçlarınıztırnaklarınız uzar.Melatonin salınımı en üst düzeydedir. Bu saatlerde cilt hücreleri gündüz olduğundan çok daha fazla çalışır.Gün içerisinde yıpranan bütün dokularınız uyku esnasında yenilenir. Bu günlük yenilenme fırsatını kaçırmanız aslındabiraz dayaşlanmanız anlamına gelir.

14 Eylül 2019

Paylaş: